през месец Януари

Януари

31 януари 1775 г. Английският мореплавател Джеймс Кук открил в Тихия океан суша с високи брегове. На нея се издигали върхове покрити със сняг, които се губели в облаците. Кук не можал да разбере дали това е съществуващия Южен континент или е остров. Той я нарекъл Земя Сандвич - на името на Джон Монтегю Сандвич, тогавашен първи Лорд на Адмиралтейството. По-късно се установило, че това са част от Хавайските острови.

Справка: "Календар на географските открития и изследвания", И. Панайотов, Росен Чолаков, София, 1989г.
 
 Джеймс Кук
 Джеймс Кук
31 януари 1858 г. На вода е спуснат огромният за времето си английски параход "Great Eastern". Той е бил с 5 димоотвода, 211 м. дължина и 25 м. ширина. Построяването на кораба е съпътствано от много проблеми и препятствия. Неговият конструктор, Исамбърд Кингдъм Брунел не доживява до първия му рейс през 1860 г. Първото име на съда е Leviathan, но заради огромните си и внушителни размери е прекръстен.
 Исамбърд Кингдъм Брунел
 Исамбърд Кингдъм Брунел
31 януари 1878 г. По време на Руско-турската война І Донска казашка дивизия освобождава гр. Балчик.

31 януари 1908 г. Комисия, председателствана от кап. ІІ ранг Станчо Димитриев приема единодушно решение, че конструираната от лейтенант Евстати Винаров морска мина е напълно пригодна за приемане на въоръжение. Мина „Винаров” не само че не отстъпвала на чуждестранните образци, но и струвала едва 389 лв., при цени на вносен екземпляр 2000 лв. Била конструирана така, че при откъсване от котвата ставала безопасна и по този начин отговаряла на изискванията на Хагските конвенции от 1907 г. Въпреки това под давлението на Пол Пишон Министерството на войната подписва договор за доставка на мини от Франция, което е в явно противоречие с националните интереси на страната. 

31 януари – 4 февруари 1915 г. Морското противопоставяне между Великобритания и Германия навлязло в критична фаза по време на Първата световна война. На 31 януари английското правителство разрешило на своите кораби за маскировка да използват флагове на неутрални държави. В отговор още на следващия ден германското правителство дало зелена улица на исканата от морското командване на страната неограничена подводна война срещу вражеското търговско корабоплаване. На 4 февруари германският външен министър връчил на посланниците на неутралните държави дипломатическа нота, с която водите около Великобритания се обявявали за военна зона. 

31 януари 1918 г. За една нощ английският флот загубва пет подводници, като две от тях (К-4 и К-17) потъват. При тази катастрофа загиват 115 човека. Адмиралтейството държи в тайна обстоятелствата за загубите цели 14 години, като едва през 1932 г. разсекретява материалите.

Подводница тип К4
 Подводница тип К4

31 януари 1944 г. Немската подводница U-592 е потопена от HMS Starling, Wild Goose и Magpie. Няма оцелели. Подводницата потъва северозападно от Ирландия. Два дни по-рано Норман Руд управляващ самолет PB4Y-1 атакува и нанася тежки повреди на U-592.

31 януари 1945 г. Във Варна се учредява професионална организация на търговските моряци.

31 януари 1953 г. Английският ферибот Princess Victoria потънал по време на силна буря в Ирландско море. Загинали 133 човека.

 

Английският ферибот "Princess Victoria"
Английският ферибот "Princess Victoria"
Английският ферибот "Princess Victoria"

31 януари 1962 г. На 84-годишна възраст в Англия умира Станли Лорд – капитанът на парахода „Калифорниън”, обвинен през 1912 г., че е видял потъването на „Титаник”, но не е оказал помощ. Около две години след смъртта му се доказва, че обвинението е неоснавателно.

31 януари 1962 г. През нощта танкерът BP Driver (с товароподемност 300 т), плаващ под баласт от Англия за Швеция, бил застигнат в морето от ураган, придружен от силен дъжд. Корабът загубил управление и бил изхвърлен на брега нос Наш (Южен Уелс). Обаче с това бедите на танкера и неговия екипаж не свършили. След „кацането” на камъните, корабът загубил устойчивост и се преобърнал.
Въпреки катастрофалното положение на танкера хората благополучно се измъкнали от преобърнатия съд. Разбира се за никакво спасяване на кораба не можело да става и дума и той бил вписан в списъците на загубените кораби.


30 януари 1767 г. В Софиенгроден (Германия) е роден Яспер Улрих Зетцен, известен пътешественик и изследовател на земите от Близкия и Средния изток. Между 1803 и 1807 г. обикаля Мъртво море и картографира крайбрежието му. Убит е през 1811 г. малко преди началото на замидсленото от него пътешествие за изследване на Африка.

30 януари 1856 г. Чилийският военен ветроход Cazador потънал след като попаднал на плитковина. От 358 човека екипаж, се спасили само 43-ма.

30 януари 1862 г. В Greenpoint, Long Island е спуснат на вода американския броненосец USS Monitor (987 тона). Той е проектиран от Джон Ериксон и е първият от серията броненосни съдове на САЩ. Известен е с морския бой през март 1862 г., който води с друг броненосец - "Вирджиния". Бойната му служба е кратка, на 31 декември 1862 г. потъва от щорм при нос Хатерас, Северна Каролина.

 USS "Monitor"
USS "Monitor" 
30 януари 1866 г. Американският колесен кораб Miami изгорял на река Мисисипи след взрив на парния котел. Загинали 150 човека.

30 януари 1895 г. В Северно море се сблъскват германският лайнер "Елба" - собственост на Северногермански Лойд и английският въглищар "Крати". В 4 часа сутринта на вахта на "Крати" застъпва щурманът Крег. След като прекарва на мостика 1 1/2 часа, той слиза долу да си направи кафе. На мостика остава само кормчията. Поради студа той е вдигнал яката на кожуха си и управлява само по компаса, мечтаейки за чаша горещо кафе. Когато си вдига погледа, вижда, че е прекалено късно, за да избегне удара.

Години след това, моряците от северните пристанища си спомнят за чашата горещо кафе, струвала 335 човешки живота и един прекрасен кораб.

30 януари 1895 г. Провел се е търг за възлагане на строежа на Варненското пристанище, в който конкуренти били фирми от Хамбург, Лондон и Париж. В края на 1894 г. инж. Жерард, вече инженер-съветник на правителството, представил проекта си, основан на плановете на инж. Хартли. Предвиждало се построяване на приморски вълнолом в посока север-юг, южен вълнолом, перпендикулярен на първия, кейови стени с насипни равнища зад тях и удълбочаване на пристанището. Сметката възлизала на 8 290 385 лева, като стойността на цимента се поемала от правителството. След това се провежда втори търг, в който участие взела и българската фирма "Михайловски-Хайрабедян". Търгът бил спечелен от българите, тъй като те предложили цена 6 922 472 лв, доста под първоначалната.

пристанище Варна
 Пристанище Варна

30 януари 1902 г. Английският полярен изследовател Робърт Скот с кораба „Дискавъри” открива зад ледената Бариера Рос земя, която нарича Едуард VII. По-късно се установява, че това е един от полуостровите на Антарктида.

30 януари 1945 г. Торпилиран е най-новият германски лайнер "Вилхелм Густлоф", потопен от съветската подводница С-13 с командир Ал. Маринеско.

 Лайнер "Wilhem Gustloff"
 Лайнер "Wilhelm Gustloff"

На кораба се намират около 10 000 човека, като огромна част от тях са цивилни граждани, бягащи от съветската армия. Точният им брой и до днес не е установен, тъй като много от хората са се качили без никакви пропуски или документи. Спасени са едва 998 човека. Това е най-голямата катастрофа в историята на корабоплаването по брой на човешки жертви.

30 януари 1946 г. Американският транспортен кораб Ларей Виктъри, плавайки с товар зърно от Балтимор за Бремен, заседнал на 5 мили от плаващия фар „Саут Гудуин”. След няколко часа се пречупил на две. Екипажът успял да се спаси.

30 януари 1958 г. За първи път в историята на родното корабоплаване български кораб стига до Аржентина. Под командването на к.д.п. Иван Станчев м/к „Васил Левски” влиза в пристанището на Буенос Айрес.

30 януари 1959 г. Датският моторен кораб Ханс Хедтоф (2875 рег.т), на път от Юлиансхоб (Гренландия) за Копенхаген, се сблъскал с айсберг на 36 мили южно от нос Фарвел, южния край на Гренландия. Корабът потънал заедно с всичките деветдесет и пет човека, намиращи се на борда му.


29 януари 1574 г. Провежда се битката за Reimerswaal. Холандският адмирал Louis Boisot със своите кораби разбива испанския флот начело с Julian Romero. Испанците са притежавали остров Walcherin и главния град Миделбург, който е ключов за областа Зеландия. Задачата е била да се блокира холандския флот. Нидерландците приемат битката и макар корабите на испанците да са превъзхождали по брой тези на съперника, със своята смелост те побеждават. Хората на адмирал Boisot успяват да потопят и обезвредят 15 испански съда.

29 януари 1917 г. По време на изпитателно потапяне в езерото Гарлох загинала английската подводница K-13. Причина за аварията бил отворен клапан в системата за котелна вентилация. В кърмовите отсеци в момента на наводняването се удавили 32-а души. Останалите живи подводничари (48 човека) успели да се спасят на следващия ден, когато на повърхността се издигнал носовият край. Цялата подводница била вдигната от дъното шест седмици след аварията и възстановена с „по-щастлив”номер – К-22 (дотолкова, доколкото подводницата сериозно пострадала при най-голямата катастрофа на подводното корабоплаване на 31 януари 1918 г.).

Мемориала на английската подводница K-13
Мемориала на  английската подводница K-13

29 януари 1943 г. Жак-Ив Кусто заедно с инж. Емил Ганян извършва първото си подводно спускане с усъвършенствания акваланг на Рукайрол – Денейруз. Основният елемент в подобрението е регулаторът на въздуха.

Жак-Ив Кусто
инж. Емил Ганян
 усъвършенствания акваланг
 Жак-Ив Кусто  инж. Емил Ганян  прототип на акваланга

29 януари 1943 г. По време на битката при остров Ренел американският крайцер Chicago получил 2 попадания от авиоторпеда в десния борд. Двете котелни отделения и кърмовото машинно били затопени. Крайцерът „Луисвил” го взел на буксир, но на следващия ден „Чикаго” получил още 4 попадения от авиоторпеда в същия борд и потънал в течение на 20 минути.

американският крайцер "Chicago"
 крайцер "Chicago"

  


28 януари 1596 г. Край панамския бряг умира от жълта треска един от най-големите английски мореплаватели и кралски пират Франсис Дрейк.

Франсис Дрейк
  Франсис Дрейк

Роден е в 1545 г, в селище близо до Тависток. От малък се обрича на морето. През 1565 г. за първи път се отправя към Новия свят. През 1567 – 1569 г. участва като капитан на кораб в експедиция, оглавявана от Джон Хоукинс, до Западна Африка. Оттам англичаните доставяли роби за Америка. След 1572 г. станал известен с пиратските си плавания. Получил лично от кралица Елизабет задача да пречи на испанската търговия в Тихия океан.

През 1577 г. предприел своята най-голяма експедиция. Достигнал до Южна Америка, минал през магелановия проток и като плавал край западното крайбрежие, стигнал до полуостров Калифорния. Пресякъл Тихия океан, след това и Индийския и заобиколил нос Добра надежда. Завърнал се в Англия през 1580 г. Така Дрейк направил второто след Магелан околосветско плаване. Той е първият, който започнал и завършил морска обиколка на света.
След това Дрейк се отдал на пиратския занаят. Подлагал на системни нападения, грабежи и опустошения испанските поселища по бреговете на Южна Америка. През 1588 г. записал името си като унищожител на испанската Велика армада. Пиратските му рейдове открили за Англия морските пътища, дотогава владени от испанци и португалци и станали основа за английското морско могъщество.
 
28 януари 1725 г. Умира руският император Петър І. Велик реформатор на Русия и създател на нейната военна мощ, той високо ценял ролята на флота за утвърждаване на международното значение и влияние на страната си.
руският император Петър І
 Петър Първи
Още като юноша се учел да строи кораби в Переславското езеро. След като през 1696 г. Русия отнела крепостта Азов от турците, Петър І превърнал изграждането на силен военен флот в първостепенна държавна задача. През 1697 г. под името Петър Михайлов той изучавал корабостроителното дело в Амстердам, после завършил теоретичен курс в Англия. След завръщането си в Русия възглавил строителството на военния и търговския флот. Създал Адмиралтейската колегия и Адмиралтейската корабостроителница, организирал разработването на Морския устав. Негово дело са също така Морската академия в Санкт Петербург, Школата за математически и навигационни науки, Петербургската академия на науките, която изиграла изключителна роля за развитието на руското мореплаване и за големите руски географски открития. При Петър І руските армия и флот печелят редица блестящи победи, между които при Полтава (1709 г.), Гангут (1714 г.), Гренгам (1720 г.) и др.

28 януари 1807 г. В Уъксфорт (Ирландия) е роден английският полярен изследовател Робърт Джон Макклур (Robert John Le Mesurier McClure). Съратник на Джеймс Рос, едва 23-годишен става капитан на един от корабите на неговата експедиция, изпратена да търси Северозападния проход в Арктика. Проучва голяма част от него, за което бил отличен от британското Адмиралтейство със скъпоценен златен часовник, а английският парламент го наградил с колосалната за времето си премия от 10 хиляди фунта стерлинги. През 1850 – 1853 г. като капитан на кораб участва в търсенето на изчезналата полярна експедиция на Джон Франклин. Книгата му „Откриването на Северозападния проход” претърпяла три издания до края на 50-те години на ХІХ век. Робърт Макклур умира на 17 октомври 1873 г. Името му днес носи протокът между островите Банкс, Принс Патрик и Мелвил.

 Robert John Le Mesurier McClure
 Робърт Джон Макклур

28 януари 1820 г. Открит седмият континент от околосветската експедиция, включваща шлюповете "Восток" (с командир кап. ІІ ранг Фадей Фадеевич Белинсхаузен) и "Мирний" (с командир лейт. Михаил П. Лазарев).

28 януари 1915 г. В началото на Първата световна война, американският четиримачтов барк "William P. Frye", пренасящ жито за Великобритания е потопен от немският крайцер "Prinz Eitel Friedrich." Той става първият търговски кораб жертва на войната.

четиримачтов барк William P. Frye
 барка "William P. Frye"

28 януари 1984 г. В корабостроителницата в Гдиня, Полша, е спуснат на вода и именуван новопостроеният български учебен ветроход „Калиакра”. Негов първи капитан става Тома Томов, а гл. механик – Иван Георгиев - Зъбата.

български учебен ветроход „Калиакра”

 Ветроходен кораб "Калиакра"

 

 http://www.varnautre.bg/media/k2/items/cache/53baca05f970e5aee056595614376b43_XL.jpg
капитан Тома Томов

  


27 януари 1498 г. Корабите на Вашку да Гама, които два дни преди това навлезли в северния ръкав на Замбези, хвърлили котва в делтата на самата река. Португалците слезли на брега и обявили тази южноафриканска територия (дн. Мозамбик) за португалско владение.

Вашку да Гама
 Вашку да Гама

27 януари 1841 г. Експедицията на английския полярен изследовател Джеймс Кларк Рос (James Clark Ross) открила на 77º30' ю.ш. острова, който по-късно получил името на мореплавателя. На двата вулкана там англичаните дали имената на своите кораби „Еребъс” и „Тирър”.

James Clark Ross
 Джеймс Кларк Рос

27 януари 1871 г. Английският параход Kensington се сбъскал край нос Хатерас с американския барк Templar. Двата кораба потънали. Загинали 150 човека.

27 януари 1900 г. В малкото градче Маков в Русия е роден създателят на атомния флот на САЩ - Хаим Риковър.

 Хаим Риковър

27 януари 1904 г. На тази дата е боят на крайцерът "Варяг" и канонерката "Кореец" с японска ескадра при Чемульпо.

27 януари 1918 г. Лайнерът Andania, притежание на Кюнард лайн, бил потопен от германската подводница U-46.
Лайнерът "Andania"
 Лайнер "Andania"

27 януари 1949 г. Китайският параход Тай Пинг, построен през 1921 г., имал вместимост 2493 рег. т, дължина 91,4 м, ширина – 13 м и височина на борда – 7 м. Параходът извършвал специален рейс от Шанхай до Килунг. На борда му се намирали повече от 1600 човека и ценен товар.

В условия на гъста мъгла в пролива Бонхам, който се намира северно от остров Чусан, „Тай Пинг” на пълен ход се сблъскал с китайския параход „Киен Юан”, който пътувал с товар от въглища от Килунг за Шанхай. Този кораб, бил с 333 рег. т по-малък и с 15 м по-къс от „Тай Пинг”. Той потънал почти мигновено след сблъсъка. „Тай Пинг” отишъл на дъното след 15 минути. Достигналият до мястото на драмата австралийски разрушител „Уарамунга” успял да спаси едва 35 човека. Броят на жертвите на тази катастрофа превишил числото на жертви на „Титаник”.

27 януари 1953 г. На остров Доминика (Британски Антилски острови) пристигнала 38-годишната английска журналистка Ен Дейвисън. Това бил финалът на втория етап от нейното самотно плаване през Атлантическия океан. Осъществила го с бермудския шлюп „Happy Anna”. След това продължила за Антигуа и пристигнала в крайната цел на своето плаване – Ню Йорк, на 25 ноември 1953 х., т.е. една година след отплаването си от Канарските острови. Ен Дейвисън е първата жена преплавала сама Атлантическия океан.

27 януари 1967 г. Съветската дизелова подводница C-80 (пр. 644 Whiskey twin cylinder) от състава на Северния флот потънала в Баренцово море в резултат на затопяване на отсеците със задбордна вода през шахтата на РДП. Загинали всичките 68 човека, намиращи се на борда й.

27 януари 1968 г. В Средиземно море по време на участие във военноморски маневри край Тулон на голяма дълбочина потънала френската подводница Минерва (Minerve). Сутринта на същия ден командирът й съобщил, че ще се потопи на дълбоко, за да установи откъде идва непонятния шум, преследващ подводницата. След това субмарината заедно с екипажа си от 58 човека завинаги изчезнала в морските дълбочини. За странния звук, придружаващ подводницата никога нищо не се изяснило.

 френската подводница "Minerve"
 подводница "Minerve"

27 януари 1981г. Запалва се и потъва индонезийския пасажер Tamponas II. Загиват 580 души.


26 януари 1500 г. Експедицията на Винсент Янес Пинсон-младши (Vicente Yáñez Pinzón) след двуседмичен преход от о. Зелени нос през Атлантическия океан излязла пред бряг. Това бил нос Сан Рока в дн. Бразилия. Придружен от нотариуса на кораба, Пинсон слязал на брега, издигнал няколко дървени кръста и обявил новооткритата земя за владение на Испания. Испанците нарекли носа Утешение.

Винсент Янес Пинсон-младши (Vicente Yáñez Pinzón)
 Винсент Янес Пинсон-младши

26 януари 1543 г. Експедицията на испанския мореплавател Руи Лопес до Вилялобос (Ruy López de Villalobos) се натъкнала на непознати острови в Тихия океан. Испанците били много изненадани, когато местните жители ги приветствали на родния им език с думите „здравейте моряци”. Оказало се, че преди тях на островите са спирали корабите на испанския мореплавател Алваро Сааведра. 

26 януари 1788 г. В Ботаническия залив край Нов южен Уелс, Австралия, пристигнала експедиция под командването на капитан Артър Филип. Тя докарала първите английски преселенци в Австралия.

капитан Артър Филип
 Артър Филип

26 януари 1824 г. На 32-годишна възраст умира в Париж големият френски художник Теодор Жерико (Théodore Géricault), автор на прочутата картина „Салът на „Медуза”, потънала край западното крайбрежие на Африка на 2 юли 1816 г. Изложена е за първи път в Салона в Париж през 1821 г. и предизвиква сензационен интерес.

 Теодор Жерико (Théodore Géricault)
 Теодор Жерико
 прочутата картина „Салът на „Медуза”
 картината „Салът на „Медуза”

26 януари 1932 г. По време на учебен поход потънала английската подводница М-2. Вечерта на същия ден започнало търсене, в което взели участие повече от 50 кораба. Открили я едва на осмия ден – 3 февруари. М-2 лежала на дъното с диферент към кърмата на дълбочина 35 метра. Причината за гибелта й така и не била установена.

 английската подводница М-2
 английската подводница М-2

26 януари 1943 г. Американският кораб Walter Camp (тип Либърти) бил потопен в Индийския океан от германската подводница U-532. Корабът отплавал от Ню Йорк и трябвало да пристигне в Калкута. Германската подводница изстреляла две торпеда и 10 минути след това „Уолтър Камп” потънал. Всичките 71 човека, които били на борда му били спасени по-късно от английския военен кораб HMS „Danae” и откарани в пристанище Аден.

Американският кораб "Walter Camp" (тип Либърти)
 кораб "Walter Camp"

26 януари 1958 г. Японският товаропътнически кораб Nankai Maru потънал по време на буря във Вътрешно японско море. Загинали 170 човека.

 товаропътнически кораб "Nankai Maru"
 кораб "Nankai Maru"

26 януари 1970 г. Влиза в експлоатация 2239-тонният моторен кораб „Елена”, построен в ККК „Иван Димитров” - Русе за Параходство БМФ.

моторен кораб „Елена”
 Mоторен кораб "Елена"

26 януари 1983 г. Варненските корабостроители предават на Полша първия от серията 38 000-тонни кораби, носещ името на полския национален герой Генерал Домбровски.

26 януари 1991 г. В базата си във Владивосток потънала съветската дизелелектрическа подводница Б-33 (пр. 641 Foxtrot).

 


25 януари 1479 г. В Истанбул е подписан мирен договор, с който се прекратява войната между Венеция и Отоманската империя. Венеция се задължава да плаща годишно по 10 000 дуката на султана срещу правото да търгува в Черно море.

25 януари 1498 г. Експедицията на Вашку да Гама, като плавала на север край източния бряг на Африка, достига лиман, в който се вливали няколко реки. Това бил северният ръкав на делтата на р. Замбези. Да Гама бил добре посрещнат от местното население и получил обширни сведения за крайната цел на своето плаване – Индия. В знак на благодарност мореплавателят нарекъл лимана „Реката на добрите предзнаменования” и поставил падрао.

паметник на Вашку да Гама
 паметник на Вашку да Гама

25 януари 1917 г. След попадане на мина потъва спомагателният английски крайцер "Лаурентик" (Laurentic), на борда на който се намират 43 т. злато направено на 3211 кюлчета. В последствие са извадени 3166 кюлчета. Това е най-голямото количество злато потъвало някога в историята.

спомагателния английски крайцер "Laurentic"
кораб "Laurentic"

25 януари 1917 г. В корабостроителницата „Нюпорт нюз шипбилдинг” бил спуснат на вода линейният кораб Mississippi BB-41. Служил през втората световна война, в която е награден с 8 бойни звезди. След нейния край е използван като кораб-мишена и бил нарязан през 1957 г.

 линейният кораб "Mississipp"i BB-41
 линеен кораб "Mississippi" BB-41

25 януари 1953 г. След ремонт канадският лайнер Empress of Canada се намирал в Гладстон док на Ливърпулското пристанище. Около 16,00 часа бил забелязан гъст дим, който излизал от подпалубните помещения. Дошлите на местопроизшествието пожарникари не успели да се справят с избухналия пожар. В 1,46 часа на другия ден лайнерът се преобърнал вследствие на събраната в горните помещения вода. Следствието, проведено след катастрофата, установило, че причина за пожара била не изгасена цигара.

канадският лайнер "Empress of Canada"

25 януари 1968 г. В Средиземно море изчезва безследно израелската подводница Дакар (бивша британска Totem).

 израелската подводница "Dakar"
 Подводница "Дакар"

25 януари 1981 г. Индонезийският пътнически кораб Татроmas II потънал след пожар в Яванско море. Загинали 431 човека.


24 януари 1616 г. Холандската експедиция на Вилем Корнелисзон Схаутен (William Cornelius Schouten) открива висока земя на юг от Магелановия проток и друга – на запад. Между двете земи имало проток, в който според твърдения на участници в експедицията „гъмжало от китове”. Протокът бил наречен Лемер на името на помощника на Схаутен Якоб Лемер. Няколко дни по-късно холандците видели на юг от о. Огнена земя нос, който нарекли Хорн в чест на холандския град Хорн и на единия от корабите си, носещ същото име.

24 януари 1870 г. Близо до Йокохама се сблъскали американскката парна корвета Онеида (Oneida) (1032 peг. т) и пътническия лайнер Бомбай (City of Bombay) (1186 peг.т), принадлежащ на английската корабоплавателна фирма P&O. "Онеида", движейки се под пара и ветрила с 12-възлова скорост, при разминаване нарушил правилата, опитвайки се да пресече пътя на парахода. "Бомбай" ударил с форщевена си корветата зад бизанмачтата, разрушавайки борда й, няколко лодки и рулевото устройство. "Онеида" се задържала на вода едва 10 минути. И макар сблъсъкът да станал само на 5 мили от брега американската корвета потънала, а от 176 човека, намиращи се на борда на й, загинали 115.


 Крушението на корвета "Oneida"
 
Изображението „http://images23.snimka.bg/005019219-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 Паметник на загиналите от "Oneida"

24 януари 1893 г. Във Велико Търново е роден Георги Славянов. Завършва гимназиалния отдел на Военното училище в София и е изпратен да учи в Морския кадетски корпус в Санкт Петербург заедно с още двама бъдещи заслужили морски дейци - Сава Иванов и Васил Игнатов. Заедно с тях прекъсва обучението си и се завръща у нас по време на Балканската война, за да служи във флота като офицерски кандидат. След дипломирането си заема различни длъжности - командва миноносец и крайцера "Надежда". Малко известен факт: той е третият (след лейтенант Никола Тодоров и мичман I ранг Иван Вариклечков) командир на първата българска подводница "УБ-18". Началник е на Морското училище (1924 - 1926 г.) и на Морската учебна част (1931 - 1934 г.). Това е една много добра кариера в мащабите на забранения от Ньойския договор и съществуващ полулегално български военен флот. Но Славянов не оставя трайна диря във военноморската ни история.

 Георги Славянов
 Георги Славянов

Той е сред учредителите и е един от най-активните деятели на Българския народен морски сговор (БНМС), като последователно е негов деловодител, секретар и главен секретар. Тази негова дейност до 1933 г. е свързана с възхода на най-масовата морска обществена организация у нас. Той е сред най-ревностните й пропагандатори: изнася беседи, пише статии и брошури, организира нови клонове в страната, търси средства за разширяване на дейността, изучава чуждестранния опит. От 1934 г. до февруари 1941 г. е на работа в транспортното министерство: отначало като началник на отделение "Корабоплаване", а по-късно като директор на Дирекция "Водни съобщения". Биографите му неправилно сочат, че му е разрешено да носи униформата на капитан I ранг. Той е капитан I ранг, води се на щат в Министерството на войната, а работи в транспортното министерство. Тази част от биографията му подсказва и някакъв стремеж на тогавашното държавно ръководство за провеждането на единна морска политика.

Още през 1922 г. Георги Славянов поставя в печата въпроса за подготовката на командни кадри за българското търговско корабоплаване. Периодичните корабоначалнически курсове той възприема като временно решение и през 1931 г. в Морското училище започва редовното обучение на корабоводители. През периода 1923 - 1925 г. в поредица от статии в "Икономически известия" той защитава тезата за развитието на търговския ни флот. Заглавията са красноречиви: "Морският превоз през 1922 г. и българската инертност към морето", "Нуждите на нашето мореплаване", "Външната ни търговия и нашето мореплаване" и т.н. Славянов защитава държавната субсидия за Българското търговско параходно дружество (БТПД) като необходимо условие за запазване на самостоятелността на българската външна търговия. Той ратува за закон, който да регламентира дейността на корабособствениците от частния и кооперативния сектор. Затова е сред най-активните участници в дискусията по страниците на печата преди приемането на Закона за търговското корабоплаване (1931 г.).

В кн. - 10 (1924 г.) на "Морска библиотека" (издание на БНМС) е публикуван неговият труд "Използване на морето" (64 стр.), където той поставя 11-те основни жалона за развитие на българското морско стопанство: мореплаване, пристанищно дело, корабостроене, вътрешни водни пътища, риболовство, рибна индустрия, солопроизводство, морелечение, морето като източник за физическото и нравственото възпитание на човека, морезнание и морско законодателство. Тези свои идеи той последователно защитава в продължение на две десетилетия в над 70 публикации в периодичния печат. Още през 1925 г. той помества в "Морски сговор" статията "Българско параходно дружество по Дунава" и в продължение на цяло десетилетие отстоява тази идея в печата и в програмите на БНМС. В решенията на IХ редовен конгрес на българските моряци, състоял се през 1937 г. в Свищов, тази негова заслуга е официално призната.

На Славянов дължим идеята за крайбрежно пътническо корабоплаване с малка флотилия от пасажерски кораби, поставили началото на държавната фирма "Български морски флот", която днес е национален морски превозвач. След появата на "Галата", "Евксиноград", "Несебър", "Созопол" и "Поморие" се изгражда и пристанищна инфраструктура, която действаше до 60-те години на миналия век. Статистиката показва, че за периода 1937 - 1944 г. тези корабчета са превозили над 510 хиляди души! Да не забравяме, че именно с изпълнението на тези поръчки започва развитието и на българското корабостроене, което през годините на Втората световна война е най-развитият машиностроителен отрасъл у нас. Пак с активното участие на Славянов България се сдобива с най-модерните за времето си пътнически кораби на Дунава.

Верен на девиза на БНМС "Към морето и Дунава - за напредък!", той търси обединяващото между трите най-големи български пристанища Варна, Бургас и Русе, като още през 1926 г. повдига въпроса за комбинирани превози и привличане на транзитни товари от Европа към Близкия и Далечния изток и обратно. Далновидно посочва, че не толкова финансовите, колкото външнополитическите проблеми могат да попречат на прокопаването на плавателния канал Варна - Русе.

Според Тремол Иванов не е случайно съвпадението, че Славянов е освободен от длъжност в деня, когато Богдан Филов подписва във Виена протокола за присъединяване на България към Тристранния пакт. Може и така да е, но е факт, описан пак от Тремол Иванов, че през август 1944 г. Славянов е потърсен като експерт за мнение по законопроекта за насърчаване на корабостроенето и корабоплаването в България. Повече от година преди това в "Българска военна мисъл" е публикувана негова статия - обзор за развитието на войната по море. И след 1944 г. Славянов е търсена и уважавана личност, но за кратко. Постепенно в ръководството на Народния морски съюз, наследил, макар и неофициално, БНМС, заемат места хора с амбиции да се докажат пред новата власт с тоталното отричане на миналото и най-вече на водещите личности в морска България. И смешно, и тъжно, защото прогресивно ослепяващият (вследствие на заболяване) Славянов е нямал никакви претенции за някакви заслуги или за високи длъжности. Успоредно със спускането на мрака пред очите му се спуска и завесата пред делата му. Едва четири десетилетия по-късно за него - несломимия стожер на българската морска идея, започна да се говори и пише отново. Но животът и делото на Георги Славянов заслужават повече.

24 януари 1915 г. В боя при Догер банк загива германският крайцер Блюхер (Blucher).

 германския крайцер "Blucher"
 Крайцер "Блюхер"

Отрядите английски и германски линейни крайцери влизат в съприкосновение в 8:52 ч. и върху "Блюхер", вървящ краен в колоната, е съсредоточен огънят на такива мощни единици, като "Лайън", "Тайгър" и "Принцес Роял". 343-мм снаряд пробива палубата между двете средни 210-мм кули и подпалва няколко десетки заряда в коридора за подаване на бойни припаси. Огънят се прехвърля в кулата и унищожава всички, които се намират там. Обхванат от пламъци, "Блюхер" загубва ход, получавайки все нови и нови попадения, но продължава да води ответен огън. Той замлъква след тричасов бой, получавайки 7 торпедни и около 100 артилерийски попадения.

24 януари 1934 г. Американския турбоход "Мохаук" (Mohawk) излиза от пристанището на "Ню Йорк. на борда му се намират 53 пътници, 110 члена екипаж и генерален товар. Корабът е командван от кап. Джоузеф ууд. В 21:30 ч., намирайки се на 4 мили от селището Си-Гирт на крайбрежието на щата Ню-Джърси, "Мохаук" се сблъсква с норвежкия параход "Талисман". В борда на лайнера се образува голяма пробойна и той започва да потъва.

Да го изхвърлят на плитко не успяват, тъй като машинното се напълва с вода и турбоходът силно се накренява. След час той потъва. Шлюпочните тали са замръзнали и затова успяват да спуснат само част от лодките, които по-късно от лайнера "Алгонкин" и парахода "Лимон". От "Мохаук" се удавят 45 човека, от тях 15 пасажера.

Следствието хвърля цялата вина върху американския капитан.

Оказва се, че малко преди да сблъска, на "Мохаук" излиза от строя телемотора на рулевото устройство и управлението се налага да се прехвърли на ръчния авариен щурвал, намиращ се на кърмата на лайнера. На индикатора на този щурвал имало две табелки, завинтени от ляво и от дясно. На едната била гравирана думата "Port", а на другата - "Starboard".

Когато от мостика кап. Ууд подава команда "Ляво руля", рулевият, ръководейки се от табелките, завъртал към табелката "Starboard", което е наляво ако се гледа от кърмата към носа. А табелките показвали положението не на перото на руля, а на румпела. Така разбирал и рулевият, но той се обърква от табелките и когато той завърта щтурвала на ляво, "Мохаук" завива на дясно.

Този трагичен инцидент принуждава Конгреса на САЩ да задължи Департамента по търговското корабоплаване да даде указание на всички капитани официално да преминат от командване "на румпел" на командване "на рул". Чак след това старите табелки на рулевите устройства на американските кораби са заменени с нови, показващи положението на перото на руля.


23 януари 1622 г. В Ормуз (дн. Бандер Абаз, Иран) умира английският полярен изследовател Уилям Бафин. Като щурман в експедициите на Робърт Байлът, Джон Дейвис и Хенри Хъдсън, участва в търсенето на Северозападния морски път. През 1615 г. изследва залива Хъдсън, а през 1616 г. – морето на запад от Гренландия, наречено по-късно на негово име. Открива полуостров Хейс в Гренландия, както и големи участъци от островите Елсмиър и Севън в Канадския арктически архипелаг. Открил и протока между остров Елсмиър и Гренландия, който също получил неговото име. Интересен щрих е, че според мнозина изследователи Бафин определил дължината на този проток по отражението на лунната светлина, което било първия по рода си експеримент. Откритията му били посрещнати в Англия със скептицизъм и квалифицирани като фантастика. Тази несправедливост продължила до 1818 г., когато Джон Рос преоткрил Бафиновия залив. В последните години от живота си Бафин е на служба в Остиндийската компания. Загива при обсадата на Ормуз. На негово име са наречени о. Бафин – най-големият от Канадския архипелаг, и Бафиново море в Северния ледовит океан.

23 януари 1909 г. В 5:30 ч. сутринта, на 175 мили южно от о. Нантъкет се сблъскват английския лайнер "Рипаблик" (15 378 рег. т.) и италианският пътнически параход "Флорида" (5068 рег. т.). На борда на първия, който пътува от Ню Йорк към Средиземно море се намират 461 пътници и около 30 души екипаж. На борда на втория, който пътува от Неапол за Ню Йорк, се намират около 800 емигранти-лишени от голямото земетресение в Месина от жилища и решили да емигрират в Америка.

И двата кораба вървели в гъста мъгла и много късно се забелязват един друг. През пробойната на "Рипаблик" започва да нахлува вода. Потопено е машинното отделение и ел. захранването е прекратено, но корабния радист Джек Бинс успява по аварийната радиостанция да предаде в етера зов за помощ (CQD). Докато към загиващия лайнер се отправят намиращите се наблизо параходи, неговите пътници са приети на борда на "Флорида", която също получава тежки повреди. 1час и 20 мин. по-късно на мястото на сблъсъка идва параходът "Балтик", на чийто борд са прехвърлени 1000 човека и ги откарва в Ню Йорк.

Джек Бинс си спечелва славата на национален герой в САЩ, Англия и Италия. Той дори трябвало да направи почетно турне в тези страни и в негова чест са организирани концерти и банкети.

Спасените пътници събират пари и поръчват в английската държавна монетарница медал, с който награждават екипажите на "Балтик", "Рипаблик" и "Флорида". На едната страна на медала е изобразен "Рипаблик" с пробит борд, излъчващ от антената си сигнала"CQD".

английският лайнер "Republic"
 Лайнер "Рипаблик"
 
 Сблъсъка между двата кораба

 "Флорида" в сухия док след катастрофата

23 януари 1960 г. Този ден е знаменателна дата в историята на изучаването на океанските дълбини. Швейцарският учен-изследовател Жак Пикар и лейтенантът от американската армия Джон Уолш достигат с батискафа „Триест” най-дълбокото място в Световния океан. Наименованието батискаф е дадено на този уникален подводен апарат от неговия създател – бащата на Жак Пикар – Огюст. То е съчетание от гръцките думи – „батис” – дълбоководен, и „скаф” – кораб. Името „Триест” е в чест на корабостроителницата в едноименния италиански град, където е построен. Операцията, добила световна извесност под името „Нектон”, започва в 8,23 ч. В района на о. Гуам. В 13,06 ч. „Триест” меко докосва дъното в Марианската падина в Тихия океан. Налягането върху батискафа е 1156 атмосфери, съответстващо на дълбочина 10 916 метра. През плексигласовия илюминатор Пикар и Уолш виждат полегнала на океанското дъно риба, дълга около 30 см. Установяват, че и в условията на пълна тъмнина и огромно водно налягане може да съществува живот. След 20-минутен престой „Триест” се освобождава от баласта си и започва да се изкачва към повърхността. В 16,56 ч. Двамата океанографи виждат отново земната светлина.

 изследователят Жак Пикар и лейтенантът Джон Уолш
 Жак Пикар и Джон Уолш

23 януари 1963 г. Близо до входа на Босфора турският параход Tan, превозващ въглища за Истанбул, изскочил на скали. Времето било лошо, а Черно море – бурно. Когато корабът претърпял аварията, капитанът му разбрал, че е обречен. Параходът бил построен преди повече от 40 години. Неговият силно износен корпус не можел да издържи на стихията. След сигнала SOS към авариралия „Тан” се отправил спасителният буксир „Имроз II”. Обаче заради силното вълнение буксирът не успял да се приближи до загиващия съд. Между другото „Тан” все повече потъвал във водата с 46-членния си екипаж на борда. Когато капитанът на „Имроз ІІ” се убедил, че няма да успее да свали екипажа на загиващия параход, той извикал по радиото спасителни хеликоптери. Те хвърлили върху палубата на „Тан” спасителни мрежи, вдигнали хората чрез тях, и откарали всички благополучно на брега.

23 януари 1968 г. Американският разузнавателен кораб Pueblo AGER-2 е пленен край Уънсан от ВМФ на КНДР.

 
 Част от екипажа на Пуебло

 


22 януари 324 г. пр. Хр. Флотът на Александър Македонски излиза от устието на р. Инд и за първи път навлиза в Индийския океан. Достига до днешното пристанище Бандар Абас и хвърля котва в най-вътрешната част на Персийския залив.

Александър Македонски
 Александър Македонски

22 януари 1532 г. На крайбрежния остров Сан Висенти португалският мореплавател Мартин Афонсу Соуза започва изграждането на първото португалско селище на територията на днешна Бразилия. Тази дата бразилските историци приемат за начало на колонизацията на страната.

 португалски мореплавател Martin Alfonso de Sousa
 Мартин Афонсу Соуза

22 януари 1555 г. Испанският галеон Santa Maria la Blanca потънал край Хуан де Улуя, Мексико, отнасяйки със себе си на морското дъно 85 човека.

22 януари 1873 г. Английският клипер Northfleet бил потопен край нос Дандженес от връхлетелия го през нощта испански параход Murillo. От 379 човека се спасили едва 86.

 Английски клипер "Northfleet"
 клипер "Northfleet"
 испански параход "Murillo"
 параход "Murillo"

22 януари 1906 г. Параходът Valencia се разбил на камъни край Ванкувър. Загинали 129 човека

22 януари 1962 г. В Ротердам, Холандия, се издига българското национално знаме над 15 530-тонния ни танкер „Янтра”, построен през 1952 г. в Съндърланд, Англия. Поверен е на капитан Георги Генов и главен механик Костадин Стрелухов.

22 януари 1970 г. През лятото на 1965 г. корабоплавателната дирекция „Балкантранс” при ДСП „Булет” – София, купува на старо три танкера и ги наименува „Хемусит”, „Хидрофан” и „Хиалит”. Първите два са построени през 1953 г. в Глазгоу и Белфаст, Великобритания, с товароподемност 19 234 и 19 103 тона, а „Хиалит” е построен през 1964 г. в Гьотеборг, Швеция, с товароподемност 19 380 тона. През 1967 г. те са предадени на Параходство „Български танкерен флот” – Бургас, а от 22 януари 1970 г. са преименувани на „Вит”, „Лом” и „Ерма”.
 


21 януари 1482 г. Португалските мореплаватели започват овладяването на открития от тях Гвинейски залив. Диогу Као полага основите на Форт Елмина, селище при Златния бряг в Западна Африка. Предполага се, че от него по-късно възниква днешната столица на Гана – Акра.

21 януари 1905 г. Бразилският броненосец Aquidaban потънал няколко минути след взрив в кърмовия барутен погреб. Загинали 212 човека.

 Бразилският броненосец "Aquidaban"

21 – 31 януари 1913 г. При възобновяване на военните действия в Източна Тракия по време на Балканската война българската армия ликвидира турски морски десант при Шаркьой. В отбиването на десанта участва и морска команда водена от боцмана Минко Даскалов.

21 януари 1921 г. По време на учебна атака срещу ескадра на британския Атлантически флот по неустановени причини загинала подводницата К-5. В момента на гибелта си тя се намирала в подводно положение и, съдейки подокладите на на корабите от ескадрата, не е била таранена. Заедно с подводницата загинал и 57-членният й екипаж.

Подводница тип К-5
 Подводница от типа К-5

21 януари 1934 г. Китайският параход Weitung потънал след пожар на река Янцзъ. Загинали 216 човека. 

21 януари 1954 г. Слиза от стапела първата в света атомна подводница – USS 571 Nautilus. Дострояването й завършва през декември същата година, когато прави и пробните си плавания. През 1955 г. е зачислена в състава на ВМС на САЩ. Имала е водоизместване 4000 тона, дължина – 98 метра дълбочина на потапяне – 215 метра, подводна автономност – 50 денонощия, два ядрени реактора S2W с мощност 70 МW, скорост – 20 възла и класическо торпедно въоръжение. От бойна служба в състава на ВМС е извадена през 1979 г. На 3.8.1958 г. тя достига Северния полюс. Днес тя е музеен експонат в Гротън.

 атомна подводница – USS 571 Nautilus
 атомна подводница - USS 571 "Nautilus"

21 януари 1959 г. Във Варна умира капитан І ранг Георги Купов – командирът на миноносеца „Дръзки” при успешната му атака срещу турския крайцер „Хамидие” през Балканската война. Роден е във Варна. Завършва Морския кадетски корпус в Петербург и офицерска специализация в Кронщат. Служи в Дунавската флотилия и военноморския флот. Израства като един от най достойните и подготвени български военни моряци.

 капитан І ранг Георги Купов
 Георги Купов

21 януари 1996 г. Претовареният пътнически ферибот Gurita потъва край бреговете на северна Суматра. Загиват 340 човека.
 


20 януари 1840 г. Експедицията на Жул Сезар Дюмон Дюрвил открива висок заледен бряг зад южната полярна окръжност и го нарича земя Адели – на името на съпругата на мореплавателя.

Жул Сезар Дюмон Дюрвил
 Жул Сезар Дюмон Дюрвил

20 януари 1888 г. Английският пътнически параход Kapunda (1095 peг. т), имайки на борда си повече от 270 пътници, под командването на капитан Масън излязъл от пристанище Плимут на 18 декември 1887 г. и се отправил към австралийското пристанище Фримантъл. На 20 чнуари 1888 г. в 3,25 ч. През нощта, когато корабът се намирал край бреговете на Бразилия, вахтеният щурман видял, че „Капанда” опасно се сближава с ветроход, който се движел без светлини, под всички ветрила. Корабите трябвало неминуемо да се сблъскат, като по-голяма опасност заплашвала ветрохода. Обаче той рязко извъртял руля на борд, и почти излизайки из под вятъра, с пълна сила ударил с форщевена си десния борд на парахода под прав ъгъл. Корпусът на „Капанда” фактически се оказал разрязан в района на фок-мачтата. Няколко мига двата кораба се намирали в зацепено състояние, но заради инерцията скоро се разединили, и след 3 – 4 минути параходът се разчупил и двете му половини се скрили в дълбините.
Няколко матроса и 7 емигранти успели да се прехвърлят от палубата на потъващия параход на борда на ветрохода. Оказало се, че това е английският тримачтов стоманен барк „Аda Melmore” (591 peг. т) от Белфаст. Под командването на капитан Лепликан той пътувал от Кокумба за Англия с товар от манганова руда. Спуснатата от борда на „Ада Мелмор” шлюпка вдигнала от водата още 6 човека. Загинали 303 човека.

Английският пътнически параход "Kapunda"
 параход "Kapunda"

20 януари 1957 г. От Варна за Дуръс (Албания) отплава ескадрения миноносец „Георги Димитров”. На борда му са членовете на българската правителствена делегация, водена от министър-председателя Антон Югов, която отива на официално посещение в Албания. Това е първото излизане на български военен кораб извън пределите на Черно море.

министър-председателя Антон Югов
ескадрен миноносец „Георги Димитров”.
Антон Югов
 ескадрен миноносец „Георги Димитров”

20 януари 1966 г. В Осака, Япония, вдига родния трицвет 25 585-тонния танкер „Искър”. Още при първия си рейс екипажът му под командването на капитан Славчо Рангелов и главен механик Иван Стамболов вписва нова страница в летописа на българското мореплаване. „Искър” пръв от нашите кораби посещава западното крайбрежие на Канада и товари в пристанището Ванкувър.

20 януари 1975 г. Във Варна се вдига българското знаме над 4750-тонния м/к „Ловеч”, построен в Браила, Румъния, за Параходство БМФ.


19 януари 1883 г. Моряци от кораба „Бигъл” под командването на капитан Робърт Фицрой и с участието на Чарлз Дарвин изследват района при Огнена Земя и откриват в северния ръкав на протока, наречен от тях Бигъл, обширно пространство. В чест на знаменития си сънародник го наричат Залив Дарвин.

кораб "Beagle"
 кораб "Beagle"

19 януари 1947 г. Гръцкият параход Himera се взривил недалеч от Атина на мина, останала от Втората световна война. Загинали 392-а човека.

19 януари 1972 г. Съветската подводница К-131 (пр. 675) при маневриране в надводно положение в Мотовския залив се сблъскала с подводницата К-320 (пр. 670). В резултат на сблъсъка била нарушена херметичността на предните капаци на торпедните й апарати.

 Съветската подводница К-131
 подводница К-131


18 януари 1486 г. Диогу Као завършва плаването си по западното крайбрежие на Африка. Ръководената от него португалска експедиция усвоява участък, дълъг 2500 км, и проправя пътя на големите португалски колонизаторски експедиции, осъществени от Бартоломеу Диаш и Вашку да Гама.

 експедицията на Диогу Као
 експедицията на Диогу Као

18 януари 1883 г. На път от Гибралтар за Америка, под командването на кап. Хансен излиза лайнерът "Цимбрия" принадлежащ на компанията "Хамбург-Америка линие". На борда му се намират 402-ма емигранти от Русия, Австро-Унгария и Прусия. Освен тях на борда се намират няколко французи и индианци. Екипажът се състои от 120 човека.

лайнер "Cimbria"
 Лайнер "Цимбрия"

На следната сутрин, когато корабът се приближава до о. Боркум, над морето се спуска гъста мъгла. Неочаквано от ляво се чува параходна сирена, чиято посока от "Цимбрия" не могат да определят. След 2-3 минути от пелената на мъглата на 50м. се вижда параход. Това е "Султан", принадлежащ на компанията "Хъл- Хамбург лайн". С пълен ход той удря лайнера малко пред фок-мачтата. Малко след това корабите се разцепват и се изгубват един от друг в мъглата. "Цимбрия" бързо потъва с кърмата с крен към левия борд. 7 лодки са спуснати във водата, а за спасяване на хората са хвърлени всички налични стенги. Въпреки това корабът потъва така бързо, че се спасяват едва 65 човека. Загиналите са 457, като от тях 72 са жени и 87 деца. "Султан", полупотопен, достига до най-близкото пристанище.

18 – 25 януари 1897 г. Българска военноморска дипломатическа мисия осъществява в Цариград капитан І ранг Станчо Димитриев (тогава лейтенант). Мисията е в отговор на желанието на турския султан да подари на българския княз Фердинанд един катер. В турската столица на Димитриев е оказано подчертано внимание. Приет е от султана и е награден от него с високия турски орден „Османие” – трета степен. Подаръкът за Фердинанд обаче се оказва много скромен. „Муш” (мушица) е много малък и нестабилен катер и по описание на самия Димитриев е: дълъг 12 метра и тежи 3,5 тона - нещо като наши големи лодки и е невъзможно отиването му под пара сам в Варна. „Муш” бил транспортиран до Варна с парахода „Борис”. Във Варненския залив демонстрирал много слаби мореходни качества. Дори се налагало, когато излиза на плаване, да го придружава друг парен катер, за да го прибере на влекало.

Изображението „http://images23.snimka.bg/004985005-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
Станчо Димитриев

18 януари 1911 г. В залива на Сан Франциско, Юджийн Ели извършва първото в света кацане върху палуба. То се случва на палубата на крайцера "Пенсилвания".

първото кацане със самолет на палубата на крайцера „Пенсилвания”
 крайцер „Пенсилвания”
 Американския пилот Юджийн Ели
 Юджийн Ели

18 януари 1912 г. Английският полярен изследовател Робът Скот и неговите спътници Хенри Боудърс, Лоурънс Оутс, Едуард Уилсън и Едгар Ейвънс достигат Южния полюс. Щурмът им срещу ледовете на Антарктида продължава 77 денонощия, но вместо така желания триумф ги очаква жестоко разочарование. На полюса англичаните намират палатката на най-големия си конкурент Руал Амундсен. От оставената от норвежеца бележка Скот разбира, че е изпреварен от вечния си съперник с 33 дни (Амундсен достига Южния полюс на 14 декември 1911 г.). По обратния път всички участници в експедицията на Скот загиват. Точно една година по-късно – на 18 януари 1913 г., корабът на експедицията им „Терра Нова” отплава обратно за родината си. Прди заминаването си екипажът издига на наблюдателния хълм на нос Хижин железен кръст с имената на загиналите. Върху кръста изписват стих от поемата „Улис” на английския поет Тенисън: „Да се бориш и да търсиш, намериш ли, не се предавай.”

 На Южния полюс
 На Южния полюс

18 януари 2002 г. Военноморските сили подаряват на Военноморския музей във Варна хеликоптер Ка-25.

 хеликоптер Ка-25
 вертолет Ка-25

  


17 януари 1443 г. Китайският мореплавател Чжън Хъ стигнал крайната цел на своето седмо, последно пътешествие – пристанище Ормуз на брега на Персийския залив.
Китайският мореплавател Чжън Хъ
 Чжън Хъ
17 януари 1773 г. „Resolution”, корабът на капитан Джеймс Кук, станал първият кораб, пресякъл Южния полярен кръг.
„Resolution” – корабът на капитан Джеймс Кук
 корабът „Resolution” 
 
17 януари 1733 г. В Лондон умира Джордж Бинг, виконт Торингтън, британски адмирал. Роден в Кент през 1668 г., постъпва във флота през 1678 г, служи в кралския флот противостоящ на принц Орански, но преминава на негова страна. С чин командър участва в битката при Бичи Хед, а по-късно служи в Средиземно море под ръководството на адмиралите Рук и Ръсел. През 1703 г. е произведен в звание контраадмирал и назначен да командва ескадрата, която на следващата година атакува Гибралтар. Проявява се в битката при Малака. Въздигнат в рицарско звание за превземането на Барселона през 1706 г. За победата му над испанския флот край нос Пасаро е награден с баронска титла, а след две години става пер. Няколко години представлява Плимут в парламента. Става Първи морски лорд и изпълнява тази длъжност до смъртта си.
Джордж Бинг
 Джордж Бинг

17 януари 1821 г. Руската полярна експедиция под ръководството на Ф. Ф. Белинсхаузен и М. П. Лазарев завършва обиколката на Антарктида. Руските мореплаватели опровергават Джеймс Кук. Великият английски мореплавател отричал съществуването на континент около Южния полюс. В обратния си път на връщане от Антарктида руската експедиция прави редица географски открития, установява координатите на няколко острова от Южния Шетландски архипелаг.

17 януари 1864 г. В Ловеч е роден капитан І ранг Васил Хитров. Възпитаник на Военното училище в София, което завършва през 1884 г. През 1895 г. защитава морско звание и право на морско лице. Изпратен е на обучение във Франция, по време на практиката си там служи на фрагатата „Мелпомен” и в подвижната отбрана на крепостта Шербур. Определен е от правителството за наблюдател на по дострояването на учебния ни крайцер „Надежда”. В началото на 1899 г. е назначен за началник на Дунавската флотилия. На практика той е първият българин-моряк, командвал Дунавската флотилия. Едновременно е назначен за подначалник на флота, а от март 1900 г. до края на 1904 г. е началник-щаб на Черноморския ни флот. След 1905 г. става жертва на дворцови интриги, породени от политически и икономически интереси на управляващите. На 10 януари 1909 г. е уволнен от флота, едва 45-годишен. Умира през 1928 г.

17 януари 1871 г. В Ловеч е роден Михаил Христов Матеев – първият българин, главен механик в търговското ни корабоплаване. През 1892 г. завършва с отличие 7-и випуск на Машинната школа към Дунавската флотилия и морска част в Русе. Работи като брегови механик във варненската Мариинска болница и в подразделения на флота. На 1 юни 1898 г. е назначен за трети механик на парахода „Борис”. Командният състав на парахода, съставен изцяло от чужденци, успява с интриги да издейства уволнението му. През 1899 г. Михаил Матеев се връща като втори механик на същия параход. През 1903 г. взима с отличие изпитите в Индустриалната държавна школа в Триест, получава правоспособност на корабен механик и на 1 май 1904 г. е назначен за главен механик на „Борис”. От тази позиция решително и последователно започва да попълва машинната команда с български младежи, завършили Машинната школа и служили във военния флот. Има голяма заслуга за изместването на чужденците от българските кораби. През 1924 г., по време на правителството на Ал. Цанков, е уволнен. Умира на 7 януари 1948 г. 

17 януари 1901 г. Роден е руският изследовател на Арктика Георгий Алексеевич Ушаков. През 1926 г. основава и в продължение на три години оглавява първото руско поселище на о. Врангел. Ръководи няколко експедиции до архипелага Северна земя. През 1935 г. оглавява първата полярна морска експедиция с ледоразбивача „Садко”. Умира на 3 декември 1963 г. 

 Георгий Алексеевич Ушаков
 Георгий Алексеевич Ушаков

17 януари 1919 г. Френският параход Chaonia потънал в Месинския пролив. Загинали 460 човека.

17 януари 1973 г. Във Варна тържествено е вдигнат флагът над новопостроения 23 000-тонен кораб за насипни товари „Генерал Владимир Заимов”.

 23 000-тонен кораб „Генерал Владимир Заимов
 Моторен кораб "генерал Владимир Заимов"

Командването му е поверено на к.д.п. Богомил Дюлгеров и главен механик Илия Алексиев.
 


16 (28 ) януари 1820 г. Руската полярна експедиция под ръководството на Ф. Ф. Белинсхаузен достига 69° 23' ю.ш., където се натъква на плътен континентален лед. Това се оказва част от митичния Южен континент и тази дата се приема за деня на откриването на Антарктида.

16 януари 1875 г. В карловското село Аджар (дн. Свежен) е роден Рашко Русев Серафимов.

 Рашко Русев Серафимов
 Рашко Русев Серафимов

Възпитаник на Морската търговска академия в Триест и на Военното училище в София (курс за морски офицери в Дунавската флотилия), той става един от основателите на българските военноморски сили на Черно море. Служи като младши офицер на учебния крайцер „Надежда”, специализира на френската учебна ветроходна фрегата „Мелпомен” и в минния офицерски курс в Кронщат, става първият български офицер-подводничар. Служи като командир на миноносеца „Храбри” и като доброволец в екипажа на „Строги” по време на атаката срещу турския крайцер „Хамидие”. През Първата световна война е началник на двете основни съединения на флота – „подвижната” и „неподвижната” отбрана и Началник на Черноморския флот. Изявява се като военен стратег и педагог. Като преподавател във висшия офицерски курс пише „Морска стратегия”, ратува за единна държавно ръководство на мореплаването, изготвя подробно „Описание на българския черноморски бряг”, труд, който е принос в нашата хидрография. Умира в Одеса на 30 май 1922 г.

16 януари 1880 г. Роден е Антон Прудкин – един от първите капитани в БТПД. Многостранно надарена личност, името му се свързва с един от най-шумните атентати в началото на миналия век – срещу унгарския параход „Васкапу”. Бил е близък сподвижник на Александър Стамболийски и правителствен делегат в БТПД, полицейски градоначалник в София, писател, художник, делфиноловец, търговец. Същевременно имал славата на една от най-скандалните личности на своето време – анархист, терорист, обирджия и т.н. Обесен е на 1 август 1942 г. във Варненския затвор по обвинение за шпионаж в полза на Съветския съюз.

16 януари 1899 г. В „Държавен вестник”, бр. 11 е публикуван пълният текст на приетия в края на 1898 г. Закон за полицията на крайбрежията и пристанищата. Той бил приет от ІХ Обикновено народно събрание на 4 декември 1898 г. и утвърден с Указ № 15 от декември 1898 г. на княз Фердинант. Така този закон имал важно значение за формиране на държавната политика в областта на морското стопанство. На практика с него се поставя началото на българското морско законодателство.

16 януари 1996 г. В турското черноморско пристанище Трабзон чеченски екстремисти овладяват руския пътнически ферибот „Авразия” и в продължение на 4 денонощия държат за заложници 226 души, предимно руски граждани, търговци от Сочи. Терористите, предвождани от турчина Мохамед Токчан, поставят искания за незабавно прекратяване на военните действия в Чечня и оттегляне на руските войски от територията й. След двудневни преговори бандитите се предават на турските власти, които ги осъждат на продължителен затвор при особено строг режим. Но и до днес не са разсеяни съмненията за съучастие на турски тайни агенти в тази операция. Косвено потвърждение е и фактът, че въпреки строгия охранителен режим много скоро Токчан и още няколко от съучастниците му успяват да избягат от затвора.

 Мохамед Токчан руския пътнически ферибот „Авразия”
 Мохамед Токчан ферибот „Авразия”

 


15 януари 1788 г. От тази дата е последната записка в дневника на безследно изчезналата експедиция на Жан Франсоа дьо Гало Лаперуз. Отбелязано е, че при влизането си в залива Ботани френските моряци са видели английската ескадра на капитан Артър Филип, която отвеждала за Нова Холандия (Австралия) английски затворници. Капитан Артър Филип пристигнал в залива Джаксън на 26 януари 1788 г. и стоварил на австралийския бряг 736 затворници определени от английското правителство за първи заселници там. Артър Филип станал и първи губернатор на новата английска колония.

Жан Франсоа дьо Гало Лаперуз
 Жан Франсоа дьо Гало Лаперуз

15 януари 1812 г. В Иркутск се завърнал изследователят на Севера Яков Санников. С това завършило първото проучване на Новосибирските острови. Благодарение най-вече на него и на данните на изследователи като Геденщтром, Кожевин и Пшеницин на географската карта се появяват всички по-известни острови от архипелага. Лично откритие на Санников са островите Столбовой и Фадеевски. Санников предположил и съществуването на голяма земя на север от Новосибирските острови, която съвременниците му нарекли Земя Санников. Такава земя обаче не е била открита, но някои изследователи изказват предположението, че тя е съществувала, но е била погълната от морето.

Изображението „http://images23.snimka.bg/004957062-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.

15 януари 1936 г. Японската делегация напуска Лондонската конференция по ограничаване на морските въоръжения след отказа на останалите страни да приемат нейните искания по установяване на равен за всички предел на морските въоръжения.

15 януари 1939 г. Във Варна тържествено е осветен новозакупения от БТПД параход „Шипка”. На скромното тържество са поканени заселилите се във Варна и Бургас участници в боевете на легендарния връх Шипка по време на Освободителната война 1877 – 1878 г. „Шипка” е 13-тият плавателен съд, закупен от БТПД. Имал е водоизместване 3010 тона, дължина – 98,05 метра, ширина – 13,50 метра, а парната му машина с мощност 1600 к.с. осигурявала скорост от 12 възла. 

 параход „Шипка”.
 параход „Шипка”

15 януари 1975 г. В Ленинград се вдига тържествено знамето над 15 540-тонният моторен танкер „Велека”, построен в Балтийския корабостроителен завод за Параходство БМФ. Корабът извършва първите си рейсове извършва под командването на капитан Иван Кръстев и главния механик Петко Тахрилов.

Изображението „http://images23.snimka.bg/004957064-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.
 моторен танкер „Велека”

15 януари 1976 г. В Ленинград е вдигнат флага над втория от серията 15 540-тонни танкери за БМФ „Резвая”. Корабът е приет от екипаж под ръководството на капитан Петко Кордов и главен механик Рудин Гърдев. 

танкера на БМФ „Резвая”.
 танкер „Резвая”

 


14 януари 1701 г. Руският император Петър І издава указ за откриване в Москва на първото в Русия морско училище – Школата „Математические и навигацкие, тоесть мореходных хитростью искуств учения”. То е и едно от първите в света технически училища.

14 януари 1909 г. Умира Зиновий Петрович Рожественски – руски морски офицер, вицеадмирал (1904 г.), генерал-адютант (1904 г.). Завършва Морско училище (1870 г.) и Михайловската артилерийска академия (1873 г.). Участвува в Руско-турската война (1877-1878 г.). Заедно със С. О. Макаров (също бъдещ адмирал) създават минното оръжие и миноносците като бойни кораби и ги използват във войната (1877 г.). Рожественски е един от създателите на българската военна флотилия в Русе. След войната служи в Балтийския флот. Началник е на Главния морски щаб (1903 г.). Командващ на Втора Тихоокеанска ескадра (от април 1904 г.), извършила поход от октомври 1904 г. до май 1905 г. В Цушимското сражение (1905 г.) действа твърде пасивно, което е една от причините за разгрома на Втора Тихоокеанска ескадра. В сражението е ранен тежко и пленен от японците. След завръщането в Русия е съден от военноморски съд, оправдан и пенсиониран (1906 г.).

Зиновий Петрович Рожественский
 Зиновий Петрович Рожественский

14 януари 1917 г. Японският броненосен крайцер Tsukuba потънал в Йокосука след взрив в носовите погреби. Загинали 305 японски моряци.

Японски броненосен крайцер "Tsukuba"
 крайцер "Tsukuba"

14 януари 1940 г. След 812 денонощия приключва самотния дрейф на ледоразбивача Георгий Седов в неизследваните дотогава пространства на Северния ледовит океан. Наблюденията над Арктика през този невероятен преход във високите северни ширини се оказват особено ценни. „Седов” стига до 85º с.ш. – два пъти по-далеч от дрейфуващата станция „Северен полюс-1” и два и половина пъти по-далеч от легендарния „Фрам”.

 Издадена по случая марка
 Издадената по случая марка

14 януари 1966 г. Край Готска-Санде в условия на тежък щорм потънал финландският кораб Kuutsalo. Причина за катастрофата била разместване на товара (тухли). 17 човека от екипажа били спасени, но капитанът и неговият старши помощник, които останали на борда на „Куутсало”, загинали по време на преобръщането на кораба. Той бил построен през 1955 г. Вместимостта му била 1250 брт.


13 януари 1720 г. Руският император Петър І утвърждава новия морски устав за руските военни кораби. Той е съставен въз основа на чужди законови актове, но отчита и руския боен опит, особено придобития по време на Северната война (1700 – 1721 г.) За разлика от европейските морски устави, руският устав категорично забранявал на военния флот да извършва търговска дейност и да превозва търговски стоки.

Руският император Петър І
 император Петър І

13 януари 1892 г. Английският параход Namchow загинал на подводни рифове в Китайско море. Броят на жертвите достигнал 414 човека.

13 януари 1909 г. Експедицията на Ърнест Хенри Шекълтън достигнала до 88° 23' ю.ш., т.е. само на 178 км от Южния полюс, но привършила провизиите била принудена да се върне обратно. 

13 януари 1919 г. Умира капитан-лейтенант Георги Антонов. Възпитаник на минните класове в Кронщат, Русия, той един от видните строители на българския военноморски флот. Бил е началник на Машинното училище във Варна, началник на минната отбрана на беломорския ни бряг по време на Първата световна война, командир на миноносец и на група миноносци в Черноморския флот, заместник-началник на Подвижната отбрана, комендант на пристанище Кюстенджа, където го заварва смъртта след кратко боледуване от петнист тиф. Георги Антонов е един от първите радетели за създаването на БНМС. На популяризирането на тази идея сред българското морячество и обществеността посвещава много от статиите си.

13 януари 1925 г. Край нос Код (Източното крайбрежие на САЩ) заседнала американската подводница S-19 . Опитите да я снемат оттам с помощта на влекач и два стражеви кораба на бреговата охрана продължили до 18 януари, като в резултат от действията на спасителите подводницата получила крен от 35°. Едва на петия ден, когато с работата се заели влекачи на частно спасително дружество, операцията се увенчала с успех и S-19 била провлачена до Бостън за ремонт. За снемането й от плитчината флотът заплатил $200 хил., а още около 100 хил. били дадени за ремонт.

13 януари 1972 г. (петък) В Одеския залив, в условията на лоша видимост и ниски температури, се сблъскват българският танкер „Лом” и съветският сухотоварен кораб „Моздок”. Загиват 8 български моряци и булката на третия помощник-капитан, която е с младоженеца на сватбен рейс.
 


12 януари 1765 г. Експедицията на английския мореплавател Джон Байрон достига до островите Себолд в Атлантическия океан. Те били наречени така по името на своя откривател – холандския мореплавател Себолд ди Верт, който пръв се натъкнал на тях в 1528 г.

 английския мореплавател Джон Байрон
 Джон Байрон

В съответствие с тогавашната практика Байрон извършил официалното му присъединяване към Англия под името Фолклендски острови, с което название са известни и днес.

12 януари 1868 г. Американският пътнически параход Chicago, собственост на компанията Гийон лайн, претърпял крушение близо до пристанище Куинстаун, Ирландия. За щастие нямало загинали, но корабът конструктивно бил загубен.

12 януари 1876 г. В Сан Франциско е роден Джек Лондон – един от най-ярките писатели на Америка от края на ХІХ и началото на ХХ век.

Джек Лондон
 Джек Лондон

Утвърждава се като един от най-големите световни маринисти – автор на романите „Мартин Идън”, „Морският вълк”, на сборниците разкази „Жажда за живот”, „Южноокеански разкази” и др., привлекли към морските простори стотици хиляди младежи от цял свят.

12 януари 1920 г. Френският пътнически лайнер Afrique, пътуващ от Бордо за Дакар, се сблъскал на 50 мили от Ла Рошел с плаващия фар Рош Бон. Загинали 564 човека.

. Френски пътнически лайнер "Afrique"
 пътнически лайнер "Afrique"

12 януари 1950 г. Английската подводница Truculent завършила преоборудването си в корабостроителницата в Чатъм и на 12 януари излязла в морето за изпитания. Освен екипажа на борда й се намирали 18 работници от корабостроителницата. Завършвайки изпитанията, подводницата взела курс към базата си в Шиърнес. Около 19:00 часа отпред били забелязани светлините на някакъв кораб. Това бил малкият шведски танкер „Дайвина”. „Truculent” не можела да завие надясно, както е по правилата, тъй като тя би изскочила на брега. Командирът й решил, че корабът стои на котва. В края на краищата корабът се движел на насрещен курс и в 19:05 протаранил подводницата, която потънала в течение на няколко секунди. Петима човека, в това число и командирът, били изхвърлени зад борда и вдигнати от превминаващият наблизо холандски кораб „Алмдийк”, а „Дайвина” спасила 10. От 75 човека, намиращи се на борда на подводницата, 40 успели да изплуват на повърхността, но само 15 от тях били спасени. Самата подводница била вдигната по-късно и нарязана за скрап.

Английска подводница "Truculent "
 подводница "Truculent"

12 януари 1970 г. Открито е новото пристанище на град Балчик.

 пристанището на град Балчик
 Пристанище Балчик

12 януари 1974 г. На остров Касадо, Япония, тържествено е вдигнат родният трибагреник над новопостроения 75 000-тонен танкер „Места”. Ръководството на кораба е предадено на капитан Иван Пашунков и главния механик Георги Торуджийски.
 


11 януари 1866 г. Английският пътнически параход London, който пътувал от Англия за Мелбърн с 236 човека пътници и екипаж, потънал по време на буря в Бискайския залив. Загинали 220 човека.

 
Извадената камбана от потъналия кораб "Лондон"
 камбаната на "London"

11 януари 1907 г. В Шербур потънала френската подводница Algerien (Q12). Привечер, около 17,00 часа, от застаналата на кея подводница слязъл целият екипаж и изоставената подводница постепенно се напълнила с вода. Не успели да установят откъде е навлязла водата. Когато полуотвореният входен палубен люк достигнал морското ниво, подводницата стремително потънала.

 френската подводница Algerien (Q12)
 подводница "Algerien" (Q12)

11 януари 1911 г. Руският параход Русь потънал по време на щорм в Черно море. Загинали 172 човека. 

11 януари 1941 г. 12 германски бомбардировача Ju-87R излетeли за да атакуват югоизточно от Малта отряд английски кораби, пътуващи към Александрия. Самолетите, действащи на предела на радиуса си на действие, заварили англичаните неподготвени за тази атака. Атакувайки ги от страната на слънцето, пилотите постигнали три преки попадения в крайцера Southampton. Още една 250-кг бомба попаднала в крайцера "Gloucester", но пробивайки пет палуби, тя така и не се взривила. "Southampton" получил толкова тежки повреди, че в 22:00 часа бил изоставен от екипажа си и потопен с три торпеда, изстреляни от крайцера "Орион".

крайцер "Southampton"
 крайцер "Southampton"

11 януари 1965 г. По време на боен патрул в Средиземно море американският ракетоносец Ethan Allen SSBN 608, плаващ под перископ, се сблъскал с товарния кораб „Октейвиън”.

американски ракетоносец "Ethan Allen" SSBN 608
подводен ракетоносец "Ethan Allen" SSBN 608

11 януари 2000 г. Италианската телевизия RAI и BBC правят нескопосан опит да натопят Варна в международен морски скандал. Двете медии твърдят, че на 6 ноември 1999 г. варненската Морска администрация е издала сертификат за годност на потъналия на 12 декември с.г. пред френския бряг танкер „Ерика”. Много бързо обаче става ясно, че сертификатът наистина е издаден във Варна, но от италианския корабен регистър РИНА.

танкер „Ерика”.
 танкер „Ерика”

  


10 януари 1821 г. Руската антарктическа експедиция на Фадей Фадеевич Белинсхаузен открила край Антарктида остров с височина 1280 м над морското равнище и му дала името на руския император Петър І.

Фадей Фадеевич Белинсхаузен
 Фадей Белинсхаузен

10 януари 1900 г. В корабостроителницата A.G. Vulcan Stettin, Германия, е спуснат на вода носителят на Синята лента на Атлантика Deutschland.

 носителят на Синята лента на Атлантика "Deutschland"
 Лайнер "Deutschland"

Първият си рейс от Хамбург до Ню Йорк корабът извършва от 4 до 12 юли с.г., като по време на него спечелва престижната награда. По-късно, през 1910 - 1911 г. е преоборудван в круизен лайнер и е преименуван на "Victoria Luise". 

круизен лайнер „Victoria Luise”.
 Лайнер "Victoria Luise "

По време на Първата световна война е преоборудван в спомагателен крайцер. След нея не попада в числото на репарациите и остава германска собственост. През 1920 - 1921 г. отново му е върнато старото предназначение, ремонтиран е във AG Vulcan, и е преименуван на "Hansa". Бракуван е през 1925 г.

10 януари 1924 г. По време на големи военни маневри при изплаване на повърхността загинала английската подводница L-24. Вероятно нейният командир не е бил особено внимателен при огледа на надводното пространство и не забелязал приближаващия се линкор „Resolution”. Линкорът се движел последен в килватерната колона от линейни кораби и при сблъскването разрязал на две корпуса на L-24. На „Резолюшън” усетили доста силен удар в подводно препятствие и съобщили за възможно сблъскване с подводница. Едва след няколко дни водолази открили L-24 на дълбочина 55 м. Адмиралтейството сметнало за нецелесъобразно да я изважда на повърхността.

 

10 януари 1966 г. По време на рейс Норфолк – Ванкувър – Испания в условията на тежък щорм на испанския зърновоз Monte Palomares се разместил товарът от зърно. Корабът получил крен от 30º. Аварията се случила на около 840 мили източно от Бермудския триъгълник. Три часа след първото съобщение за възникването на опасния крен капитанът заповядал кораба да се изостави. Изминал още около час докато в района на аварията долетят самолети на Бреговата охрана на САЩ. Обаче нито корабът, нито екипажът били открити. Само дошлите спасителни съдове след обстойно претърсване открили и спасили шестима човека от 38-членния екипаж на „Монте Паломарес”. По техните думи корабът потънал малко след като бил изоставен. „Монте Паломарес” бил построен през 1961 г., а тонажът му бил 6000 брт.

испански зърновоз "Monte Palomares"
 зърновоз "Monte Palomares"

10 януари 1970 г. Влиза в експлоатация 100-тонният плаващ кран „Гигант” на пристанищния комплекс Варна.
 


9 януари 1735 г. В Мифорд, графство Стафордшир, е роден Джон Джарвис. Постъпва като доброволец във флота през 1749 г., през 1755 г. е произведен в звание лейтенант. Участва във войната срещу въстаналите колонии на Северна Америка през 1775 – 1783 г., командва британския флот действащ срещу Франция и Испания в Западна Индия (1793 – 1795 г.) и Средиземно море (1796 – 1799 г.). През февруари разбива превъзхождащите сили на испанския флот при нос Сен Винсенти, за което е удостоен с графска титла Сен Винсент. През 1800 – 1801 г. и 1806 – 1807 г. командва флота на Метрополията в Ла Манш. От 1807 г. е в оставка. От 1821 г. е адмирал. Умира в Рочетс, Есекс, на 14 март 1823 г.

Джон Джарвис
 Джон Джарвис

9 януари 1881 г. С циркуляр №7 военното министерство на Княжество България постановило създаването на Машинна школа към Флотилията и морска част в Русе. С това се поставяло началото на морското образование в България.

9 януари 1942 г. Френският параход La Mociciere по време на буря край Балеарските острови се разчупва на две части. Загиват 290 човека.

9 януари 1945 г. По време на битката за Филипините в поддържащия оперативното съединение на вицеадмирал Олдендорф линеен кораб BB.45 Colorado попаднал снаряд, който извадил от строя голям брой хора на ходовия мостик и постовете за наблюдение за въздушното пространство и зенитния огън. Между облетите с кръв отломки от това, което секунда преди това били прибори за управление на стрелбата, били изброени 18 трупа, а 51 човека били ранени. По-късно било установено, че това бил 127-мм "подарък" от един от своите кораби. Боеспособността на линейния кораб била чувствително загубена. "Колорадо" обаче останал в строя, оказвайки поддръжка на войските до 14 февруари, когато отишъл до Улити очаквайки ново назначение.

9 януари 1968 г. В Триест, Италия, тържествено се вдига българското знаме над новопостроения тук танкер „Росица” с товароподемност 3050 тона. Ръководството на кораба е поверено на капитан Кирил Фортунов и главния механик Петър Чернев.
 


8 януари 1324 г. Във Венеция умира големият пътешественик Марко Поло. Роден е през 1254 г. През 1271 г, едва 17-годишен, взема участие във второто пътешествие на баща си Николо и чичо си Матео до владенията на монголския хан Кублай. В Пекин Марко Поло става доверено лице на хана и негов пратеник в провинциите на огромната му империя. Изучава отблизо живота, порядките, културата и занаятите в тази напълно непозната за европейците страна. През 1292 г. съпровожда по море до Персия бъдещата съпруга на персийския цар Аргон. В Персия научава за смъртта на своя покровител Кублай и заедно с баща си и чичо си се завръща във Венеция след 24-годишно отсъствие. През 1298 г., като капитан на венецианска бойна галера, е пленен по време на битка от генуезците и хвърлен в затвора. Там престоява една година. Диктува на друг пленник – Рустичано от Пиза, спомени и описание за пътешествието до Китай. Разказите ми изглеждали толкова невероятни, че съвременниците му не можели да повярват в тяхната достоверност. Въпреки неточностите, каквито действително имало, те обаче са едни от най-ценните средновековни документи за Китай.

 Марко Поло
 Марко Поло

8 януари 1975 г. При швартовка във военноморската база Норфолк американската атомна подводница Finback SSN-670 (серия Sturgeon) се сблъскала със спасителния кораб "Киттиуейк" с водоизместване 1650 т.

 американска атомна подводница Finback SSN-670 (Sturgeon)
 подводница Finback SSN-670 (Sturgeon)

8 януари 2001 г. Институтът по рибни ресурси – Варна и Институтът по сладководно рибарство – Пловдив, се преобразуват по решение 270 на Министерския съвет от 15 декември 2000 г. в Институт по рибарство и аквакултури със седалище Варна.

8 януари 2005 г. Американската подводница San Francisco SSN-711 (серия Los Angeles), извършвайки преход до Австралия, заседнала на плитчина на около 350 мили южно от базата си, разположена на остров Гуам. В момента на сблъсъка подводницата се движела със скорост от 30 възела. Съгласно показанията на приборите дъното се намирало на 120 метра под кила й.

При сблъсъка 24 военнослужещи получили наранявания, основно разкъсни рани и счупвания. По-късно станало известно, че един от моряците е починал от получените рани, а още няколко се намират в критично състояние. Самата подводница получила незначителни повреди в носовата част на здравия корпус, останала на вода и още на 10 януари се завърнала в базата си Епра Харбър на остров Гуам.

подводница San Francisco SSN-711 (Los Angeles)

 
подводница San Francisco SSN-711 (Los Angeles)
 Американската подводница San Francisco SSN-711 (Los Angeles) след аварията

  


7 януари 1899 г. В катедралата на град Севиля при изключителна тържественост са препогребани костите на Христофор Колумб. Той умира през 1506 г. във Валядолит и отначало е погребан там, но през 1513 г. останките му са пренесени в Лас Куевас (Севиля), 1530 г. – в Сан Доминго, 1796 г. – в катедралата на Хавана. Най-после, след четири пренасяния (вкл. две презатлантически плавания), костите на великия мореплавател намират своя вечен покой. Корабът с който са пренесени от Куба до Испания, носи любопитното за случая име „Giralda”, означаващо както ветропоказател, така и... непостоянен човек.
 
 катедралата на град Севиля
7 януари 1904 г. Компанията "Маркони" установила радиосигнал - призив за помощ: CQD. Две години по-късно той е заменен от SOS

7 януари 1962 г. На 6 мили югоизточно от Дувър, по време на гъста мъгла, югославският параход Сабак (2811 peг. т), пътуващ от Плос към Ротердам с товар от боксит се сблъскал с английския моторен кораб "Дорингтън Касл" (6223 peг. т). Югославският кораб, след като получил пробойна в левия борд, потънал след 5 минути. Шлюпките, спуснати от английския кораб и от трите дошли на помощ други кораби, успели да спасят само петима човека от 33-членния екипаж.


6 януари 1501 г. Експедицията на Америго Веспучи открила на източното крайбрежие на Южна Америка залива Ангра душ Раиш.

 
 Америго Веспучи

6 януари 1901 г. Параходът India, който бил построен през 1881 г. бил видян за последен път на тази дата, когато напускал пристанище Сагриш, Португалия. Двувинтовият 1500-тонен кораб бил построен за Кар Лайн и обслужвал линията Хамбург - Ню Йорк. След напускането на португалското пристанище повече никой не чул нищо за него.

6 януари 1915 г. За първи път хидроплан Friedrichshafen FF29a бил спуснат от палубата на германската подводница U-12 и излетял в небето.

хидроплан Friedrichshafen FF29a
 
хидроплан Friedrichshafen FF29a и германската подводница U-12
 хидроплан Friedrichshafen FF29a

 


5 януари 1535 г. Франсиско Писаро – най-големият испански конквистадор, основава селището Лима – днешната столица на Перу. Недалеч от него испанците изграждат и Каляо – пристанището на Лима.

 Франсиско Писаро
 Франсиско Писаро

5 януари 1901 г. Параходът India бил видян за последен път на тази дата, когато напускал пристанище Сагриш, Португалия. Двувинтовият 1500-тонен кораб бил построен през 1881 г. за компанията „Кар Лайн” и обслужвал линията Хамбург – Ню Йорк. При строежа му бил устроен да превозва 500 пътници в трета класа. 1-ва и 2-ра класа нямал. След напускането на португалското пристанище повече никой не чул нищо за него.

5 януари 1993 г. Край Шетландките острови се разчупил на две либерийския танкер Браер. 85 000 тона нефт се излели в морето.

 либерийски танкер "Braer"
 танкер "Braer"

  


4 януари 1852 г. Британския параход Amazon загинал при пожар в Бискайския залив на път за Америка. Броят на жертвите надвишил 100 човека.

 Британски параход Amazon
 параход "Amazon"

4 януари 1917 г. При излизане от Порт Саид с английски конвой, за да продължи към Колския залив, в Средиземно море попаднал на мина, поставена от германската подводница U-73, руският броненосец Пересвет. От детонацията на боеприпасите корабът се взривил, пребърнал се и потънал. 

руски броненосец "Пересвет"
 броненосец "Пересвет"

4 януари 1963 г. Край остров Сент Мартин (от групата острови Сили) била намерена повредена моторна спасителна лодка от английския товарен кораб Ардари, изчезнал безследно в края на декември 1962 г.

4 януари 1971 г. През нощта в Средиземно море неизвестен товарен кораб протаранил френския ветроход Жул Себастиян. Ветроходът носел всички необходими светлини. По чудо оцелелият екипаж заявил, че таранилият ги кораб се скрил в тъмнината, без да им окаже помощ.
 


3 януари 1790 г. Недалеч от устието на река Сена потънала френската фрегата „Телемак”, натоварена с част от съкровищата на френската кралица Мария Антоанета. На морското дъно се оказали злато, сребро, брилянти, рубини и изумруди за няколко милиарда франка.

 френската кралица Мария Антоанета
 кралица Мария Антоанета

3 януари 1820 г. Руската антарктическа експедиция под ръководството на Фадей Фадеевич Белинсхаузен достигнала до най-близкия до полюса къс земя, открит още от Джеймс Кук - две малки скалисти островчета. От уважение към великия английски мореплавател Белинсхаузен запазил името, което Кук им е дал – Южни Сандвичеви острови. Англичаните върнали жеста 10 години по-късно. Тяхната експедиция с кораба „Дискавъри” открила третия остров от групата и им дала името Белинсхаузен. 


 Островите, открити от Белинсхаузен и Лазарев са подчертани

3 януари 1900 г. Новата британска кралска яхта „Виктория и Алберт” заседнала на излизане от Пембрукския док, а след това се преобърнала с кила нагоре. 

яхта "Victoria and Albert III"
 заседналата яхта "Victoria and Albert III"

3 януари 1943 г. Британски бойни плувци заложили мина под дъното на италиански крайцер „Ulpio Traiano”, стоящ в пристанище Палермо. Взривът разкъсал крайцера на две части, които почти веднага потънали. 

3 януари 1975 г. Във Варна тържествено е вдигнато българското знаме на 13 500-тонен моторен кораб „Христо Ботев”, построен в Херсон за Параходство БМФ.

 моторен кораб „Христо Ботев”
 Моторен кораб "Христо Ботев"

  


2 януари 1795 г. Френската армия под командването на генерал Бонапарт пленява в река Тексел на едноименния остров от Западните Фризийски острови скованата там от ледовете холандска флота.

генерал Бонапарт
 генерал Бонапарт

2 януари 1890 г. Английският пътнически параход "Persia" се разбил на подводна скала край остров Корсика. Загинали 130 човека. 

 пътнически параход "Persia"

2 януари 1899 г. В гр. Белфаст, Северна Ирландия, 50 000 души наблюдавали спускането на вода на парахода „Oceanic”.

 параход "Oceanic"
 Параход "Oceanic"

Той се строял в тукашната корабостроителница „Харланд енд Уулф” по поръчка на известната британска корабоплавателна компания „Уайт стар”. Британският печат специално изтъкнал, че това е най-големият кораб в света, защото е с 13,5 фута (4,11 м) по-дълъг от прочутия параходен гигант на ХІХ век „Грейт ийстърн”. „Оушъник” не бил проектиран за поставяне на скоростни рекорди, но „Уайт стар” възнамерявала чрез него да осигури на клиентите си петдневно плаване до Ню Йорк. При изграждането на корпуса на кораба била приложена новата по това време технология на хидравлично нитоване.

2 януари 1905 г. Пада Порт Артур - най-важното руско далекоизточно пристанище – основна база на руския флот във войната с Япония (1904 – 1905 г.). Поражението отприщва първата руска революция, която избухва на 9 януари същата година.

 Порт Артур
 Порт Артур

 


1 януари 1880 г. В Русе, в семейство на търговци на кожи, е роден Васил Евтимов Филев (Барбата). Преди Освобождението бланки с щемпела на „Братя Василеви” са използвани от Ангел Кънчев за прикритие на комитетската кореспонденция с Гюргево. Като ученик В. Филев си построява лодка, но не след дълго е принуден да я насече и по главната русенска улица да превози до дома си „дъските за огрев”. Този демонстративен акт на отказ от водата имал за цел да успокои преждевременно овдовялата му майка (по-големият й син също се удавил в Дунава). Но вместо да продължи семейната традиция, през 1898 г. В. Филев заминава за Русия, за да постъпи в Мореходното училище „Император Николай ІІ” в Херсон (по- късно в Николаев). След завършването му през 1902 г. една година практикува на руските кораби „Лорд Байрон”, „Болгария” и „Три аделфи”.

Завръща се в родината си на 16.06.1903 г., постъпва като ІІІ помощник капитан в БТПД – Варна. През 1905 г. става ІІ помощник, през 1906 г. – І помощник, а от 01.04.1907 г. до 09.11.1940 г. е комендант. Плавал е на всички кораби на БТПД. Избухването на Балканската война заварва командвания от него п/х „Борис” оттатък Проливите. През февруари 1913 г. кап Филев получава заповед да поеме снабдяването на части от прославената ни IV армия, които са на Булаирските позиции. Корабът му, заедно с п/х „Варна”, цял месец снове между откритите пристанища Дедеагач и Карачели, маневрирайки край северните брегове на Сароския залив в снежни бури и под турски обстрел. Разтоварването се извършва нощем, в пълно затъмнение. При опасност корабът се крие между островчетата в залива. Така, с цената на огромно напрежение в условията на голям риск, търговските моряци спасяват армията ни от глад и студ. В силно влошената военна обстановка поради конфликта между съюзниците, през минни полета и блокади, през май 1913 г. двата кораба пренасят войски и обози от Дедеагач и Карачели до Кавала.
 
През Първата световна война (от 01.10.1915 г. до 21.10.1918 г.) кап. Филев отново е на п/х „Борис” и превозва храни и боеприпаси. След реквизицията плава на тях под френски флаг до 1921 г. въпреки риска укрива на борда и спасява много сънародници, които са били откарани във Франция като военнопленници. В следвоенната криза за кратко време е ревизор, после плава предимно по Египетската линия. Голям радетел е на идеята за преуспяваща морска България. Със своята отдаденост на дълга (не напуска поста си и когато е със счупени в бурята ребра!) и със своята непринуденост спечелва много приятели сред българските интелектуалци и политици и сред чуждестранните туристи. Откликва на различни обществени инициативи, подарява морска костенурка на новооткрития варненски аквариум. Пенсионира се с признат 41-годишен стаж на море. Удостоен е с орден за военни заслуги V степен на Георгиевска лента – за участието в Балканската война, и с офицерски кръст от Орден за граждански заслуги.

1 януари 1889 г. Базираната в Русе Българска дунавска флотилия и Морската част във Варна се обединяват във Военен флот с управление във Варна. За началник е назначен французинът капитан ІІ ранг Пол Пишон. Негов заместник става командирът на Дунавската флотилия капитан-лейтенант Васил Хитров.

1 януари 1901 г. Снабденият с радиостанция белгийски пощенски параход "Принцеса Климентин" изпратил по радиото молба да се помогне на барка „Медора”, който бил заседнал на плитчина. След няколко месеца самият кораб „Принцеса Климентин” се заблудил в мъгла и успешно използвал радиото, за да уточни мястото си на картата.

1 януари 1912 г. Влиза в сила ново "Положение за устройството и управлението на флота". Въз основа на него се формира "Учебна част на флота", в която влизат Машинното училище и новосъздадените Морски специални школи във Варна. Възстановява се и длъжността "началник-щаб".

1 януари 1919 г. Английската парна яхта „lolaire” потънала край бреговете на Шотландия. От 300 човека екипаж се спасили едва 30.

 Английската яхта "lolaire"
Английската парна кралска яхта "lolaire"
 
Мемориална плоча

1 януари 1926 г. Започнала дейността си Държавната пилотска служба в българските пристанища.

1 януари 1980 г. Тим Севърин започва да строи копие на кораб от времето на Синдбад Мореплавателя. Според приказките на Шехерезада с такъв кораб Синдбад преплавал Тихия океан. За строежа Севърин избрал малкото пристанище Сур, в Оман, и изразходвал 140 м² дървен материал. Корабът бил дълъг 25 м. Севърин му дал името „Сохор” – някогашен най-процъфтяващ пристанищен град на Оман.

Изображението „http://images23.snimka.bg/004923604-big.jpg“ не може да бъде изобразен, защото съдържа грешки.

 


Още за военноморските сили


Източник: Logo-Okean





{START_COUNTER}